Mobilya sektörü normalleşme sürecine hızlı başladı !

Ülke genelinde mobilyacılar odalarından alınan verilere göre sektörel doluluk oranı %100’ü buldu. Bir çok üretici kapasitesinin üzerinde çalışırken güncel sorun geciken malzeme tedariği. İthalatta yaşanan gecikmeler ve yerli ürünün ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalması sebebiyle ham madde bulmak zorlaşıyor.

Türkiye mobilya sektörü, bu yılın ilk yarısında 1,5 milyar dolarlık ihracata imza attı. Haziran ayında ihracatını yüzde 49 oranında artıran sektör, söz konusu oran ile pandeminin üç ayda yaşattığı kaybı tek bir ayda telefi etmeyi başardı.

Haziran ayına kadar olan sürece dair Mobilya,Kağıt ve Orman ürünleri ihracatı istatistiklerini ve diğer sektörlere ait temel verileri içeren grafiği aşağıda görebilirsiniz.

 

S E K T Ö R OCAK ŞUBAT MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TOPLAM
Mobilya,Kağıt ve Orman Ürünleri 208.704 209.590 182.364 183.318 161.017 184.086 11.282.129

İnegöl markası Weltew Mobilya büyümeye devam ediyor.

Reklam yüzü olarak Özge Ulusoy ile anlaşarak markalaşma konusunda önemli adımlar atmaya devam eden ve İnegöl mobilyasının en çok bilinen markalarının başında gelen Weltew Mobilya bu yıl açtığı yeni franchise mağazaları ile yurt içinde 86 yurt dışında ise 27 mağazaya ulaştı. 2017’den beri Turquality markası olan Weltew mağaza sayısını artırmaya devam edecek.

Mondihome, 5 ayda 52 mağaza açtı

Bu yıl sonuna kadar 100 yeni mağaza açma hedefi belirleyen Mondihome, mayıs ayı sonuna kadar 52 mağazayı faaliyete geçirdi.

Doğtaş’tan yurtdışına dört yeni mağaza

Türkiye’nin önde gelen mobilya markalarından Doğtaş Temmuz ayı itibariyle Filistin, Türkmenistan, Karadağ ve Özbekistan’da yeni mağazalarını faaliyete geçirdi. Yurt içi ve yurt dışındaki toplam mağaza sayısı 400’e yaklaşan markanın yatırımları sürecek.

Vivense’ye yeni yatırımcı

Türkiye odaklı özel sermaye şirketi ActeraVivense’ye 130 milyon dolar yatırım yapacak. Yatırım anlaşması ile ilgili imzalar tamamlandı. Yapılacak yatırımla, Vivense’nin Türkiye’deki hızlı büyümesinin yeni yatırımlarla desteklenmesi ve Londra’dan başlayan globalleşme faaliyetlerine hız verilmesi amaçlanıyor.

Covid-19 fuar takvimini tamamen değiştirdi.

Salgın sebebiyle iptal edilen fuarlar takvimden kaldırılınca ve ne zaman yapılacakları belirlenemeyince mobilya fuar takviminde şu anda yapılması ön görülen tek mobilya fuarı 23-27 Kasım’da düzenlenmesi beklenen Mebel Moscow oldu.

İlk sanal fuar 27-30 Temmuz’da

Mobilyada ilk uluslararası sanal fuarı 27-30 Temmuz tarihleri arasında “Furnistry Virtual” adı altında düzenlenecek. Oluşturulan e-B2B odalarında ziyaretçiler ile markalar bir araya gelip görüntülü olarak görüşmelerini yapabilecekler.

Salgın mimari anlayışı da değiştiriyor.

Decor-Mag’a verdiği röportajda Mimar Esra Kestirengöz kısaca şunları kaydetti.

Artık kalabalık, çok katlı apartmanlar değil; bireysel evler- minimum temas öncelikli. Bundan sonra ev alırken, bahçeli, küçük avlulu yerlerin tercihlerde öne çıkacağı anlaşıldı.

Sığınak alanların belirlenmesi açık planlamalardan daha öne çıkacak!

Artık evlerdeki ofisler yemek masasına ayarlanmış alanlar, oturma odası koltuğu ve sehpası olmayacak. Artık büyük pencereleri olan, gün ışığı alan, istenildiğinde karartılabilen verimli çalışmaya uygun masası, sandalyesi olan, teknik olarak interneti, telefonu, bilgisayarı olan sesten arttırılabilen odalar olacak.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.